Żywienie naszych dzieci

 

Czytaliście już raport NIK – „Wdrażanie zasad zdrowego żywienia w szkołach publicznych 2015 – 2016”? Jeżeli nie, to sięgnijcie do tego materiału. W raporcie przedstawione są między innymi zaniedbania dotyczące obiadów szkolnych, braku dostępu do wody pitnej w szkołach czy nieprawidłowych warunków transportu żywności przeznaczonej dla dzieci.

Link do raportu: https://www.nik.gov.pl/plik/id,14601,vp,17066.pdf

Ja natomiast chcę zwrócić uwagę na zupełnie inny aspekt. W każdym roku odnotowuje się rosnącą liczbę dzieci z nadwagą i otyłością. Owszem, szkoła odgrywa ważną rolę w edukacji młodego pokolenia, ale czy to nie my – rodzice – w największym stopniu jesteśmy odpowiedzialni za to, w jaki sposób odżywiają się nasze dzieci? Czy w przyszłości będą chętnie z nami gotować i ćwiczyć, czy wręcz przeciwnie – większość czasu spędzą przed telewizorem? Dla dzieci to my rodzice jesteśmy wzorem, te Małe Istoty widzą nawet wtedy, kiedy myślimy, że nikt nie widzi. Dostrzegają, że jemy kolejnego pączka czy pijemy wysokoenergetyczne napoje.

Oto 5 najważniejszych informacji dotyczących problemu nadwagi i otyłości dzieci, które znalazły się w raporcie:

 1. Raport dotyczył kontroli 10 jednostek samorządu terytorialnego oraz 20 szkół podstawowych z województwa lubelskiego, małopolskiego, mazowieckiego, podlaskiego i kujawsko-pomorskiego.
 2. W trakcie kontroli w szkołach uzyskano i przeanalizowano wyniki badań BMI łącznie 10 778 uczniów.
 3. Na przestrzeni lat 2012 – 2016 pomimo podejmowanych kolejnych rozwiązań związanych z poprawą żywienia w szkołach, zmianą asortymentu w sklepikach szkolnych – odsetek dzieci z nieprawidłową masą ciała zwiększył się o 5,2% !
 4. W badanych szkołach na przestrzeni lat 2015/2016 liczba dzieci z nieprawidłową masą ciała wyniosła 22% !
 5. Nawyk codziennego spożywania mleka i przetworów mlecznych posiadało jedynie 56,7% dzieci, a owoców tylko 53% uczniów szkół podstawowych.
2017-09-20T11:47:44+00:00

2 komentarze

 1. Aneta 20 września 2017 w 13:44- Odpowiedz

  Święte słowa Pani Karolino😀 Musimy z mężem zmienić sposób żywienia aby nasze pociechy brały z nas przykład i zdrowo się odżywiały. Dziękuję serdecznie. Pozdrawiam Aneta

  • Karolina 26 września 2017 w 09:40- Odpowiedz

   Dziękuję Pani Aneto za ciepłe słowa. Pani każdego dnia udowadnia, że jeżeli się chce to można zmienić swoje nawyki żywieniowe i cieszyć się smacznymi, zdrowymi posiłkami 🙂

Zostaw komentarz